pondělí 2. ledna 2017

8 nejlepších knih roku 2016

   Jako každý rok jsem i letos pro vás vybrala ty nejlepší knihy, která jsem za uplynulý rok přečetla. V roce 2016 se mi dostalo do rukou vážně mnoho skvělých titulů a až na pár vzácných výjimek si valná většina zasloužila čtyřhvězdičkové nebo v horším případě tříhvězdičkové ohodnocení. Upřímně však musím říct, že těch dokonalých knih, které by si zasloužily plných pět hvězdiček, zase až tolik nebylo. Tak to ale asi má být a o to víc si pak každé takové knihy vážím. Tady jsou všechny knihy, které se minulý rok zařadily mezi mé oblíbené.

https://3.bp.blogspot.com/-ysGOO_Ij8DE/WGkwsDGXzpI/AAAAAAAACCY/S3vrwzt89D0mqP3sSwTDBsoGfiPz9qQHQCEw/s1600/1.jpg

1. Sůl moře (Ruta Sepetys)

   Loňská vítězka Goodreads Choice Awards v kategorii Young Adult Fiction vyhrává i v mém osobním žebříčku těch nejlepších knih roku 2016. Sůl moře se stejně jako předchozí autorčin historický román z období druhé světové války V šedých tónech zařadila mezi mé nejoblíbenější knihy vůbec a Ruta Sepetys jen potvrdila, že je jednou z mých oblíbených spisovatelek. Bylo to velmi emotivní, krásné, ale zároveň i hodně kruté čtení. V každém případě je to jedna z mála knih, ke které se ráda vrátím.
100 % – recenze

https://3.bp.blogspot.com/-zgk3YOwHPT4/WGkwsMgWUBI/AAAAAAAACCU/etKW6Nkt3MA4mVnlxn79YhOHAJtg8wA-gCEw/s1600/2.jpg

2. Vidořád (Samantha Shannon)

   Ačkoliv druhá nejlepší kniha se řadí k úplně jinému žánru, a to k žánru fantasy, až teď při sepisování tohoto článku mi došlo, že jedno mají Samantha Shannon a Ruta Sepetys přece jen společné – obě v loňském roce navštívily Prahu, a tak jsem si mohla jejich knihy nechat i podepsat. Už první díl této série Kostičas se před dvěma lety dostal do mé top 10, ale Vidořád ho dokázal ještě předčit. Byla to úžasná jízda a já této sérii po druhém díle naprosto propadla. Zamilovala jsem si ten svět a doufám, že další díly budou stejně kvalitní.
100 % – recenze

https://4.bp.blogspot.com/-L2z2YPqn7Bw/WGkwsC4lemI/AAAAAAAACCc/2AX9jQOw99YHukuY6TMfZ9XfKyms3O9cwCEw/s1600/3.jpg3. Izolovaný (Sebastian Fitzek, Michael Tsokos)

   Můj oblíbený autor thrillerů Sebastian Fitzek mě nezklamal ani svou novou knihou, kterou napsal ještě s dalším spoluautorem. Bylo to napínavé, strhující a místy až lehce hororové čtení. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a hltala každou stránku. Líbilo se mi to ještě o něco víc než Sběratel očí, který se dostal do mé top 10 v roce 2014. Letos jsem od něj četla také jeho debutový román Die Therapie, a i když mám v plánu si i jeho další knihy přečíst v originále, doufám, že se i v češtině dočkáme nových knih od tohoto skvělého autora.
100 % – recenze

https://3.bp.blogspot.com/-z8Z_pOaZC7o/Vw1H_eSlrZI/AAAAAAAABeg/9s73e0uaGrU_0e9SfJHqXNYc_Yz18qe5ACPcB/s1600/IMG_43001-2.jpg

4. 5x Sherlock Holmes (Arthur Conan Doyle) – audiokniha

   Nejsem žádný velký příznivec audioknih, ale tato rozhlasová dramatizace pěti Doylových povídek mě opravdu nadchla. Vychutnávala jsem si každou minutu a mrzelo mě, že těch povídek je jen pět. Některé jsem si proto pustila hned dvakrát a rozhodně mám v plánu si všechny povídky někdy poslechnout znova. Sherlocka Holmese zkrátka miluju a v tomto výborném podání byly povídky ještě větším zážitkem, než kdybych je "jen" četla.
100 % – recenze

https://2.bp.blogspot.com/-5lsnRXExneQ/WGkwsZCskuI/AAAAAAAACCg/P2aO4shSImMyaCl4ckTbmCQQumfDWYp7wCEw/s1600/4.jpg

5. Návrh (Elle Kennedy)

   Největší překvapení roku. Nikdy bych nevěřila, že mě to bude až tak moc bavit. Knihu jsem nejprve podle obálky odsoudila jako erotický román, ale nakonec mě nalákalo velké množství nadšených ohlasů, a tak jsem tomu dala šanci. A bylo to neuvěřitelně čtivé a hlavně zábavné! Když si vzpomenu, jaký záchvat smíchu jsem dostala u jedné scény... Takhle jsem se snad ještě u žádné knihy nesmála. Minimálně v loňském roce jsem žádnou vtipnější knížku nečetla. Kniha se holt nemá soudit podle obalu.
95 % – recenze

https://2.bp.blogspot.com/-LkR8DVlqnf8/WGkwsgGBSNI/AAAAAAAACCo/9uSraIeGlKQAwczp75W58WttZXq7ssgWwCEw/s1600/6.jpg

6. Pět (Ursula Poznanski)

   Ursula Poznanski také dlouhodobě patří mezi mé oblíbené autorky, dokázala mě nadchnout už svou první knihou Erebos. Na její první kriminální sérii pro dospělé jsem proto byla dost zvědavá a musím říct, že mě ani tentokrát nezklamala. Samotný případ byl zajímavý a navíc jsem si dokázala oblíbit i hlavní vyšetřovatele, proto na mě teď v mé knihovničce čeká už i druhý a třetí díl této volné série. Snad budou stejně dobré.
95 % – recenze

https://3.bp.blogspot.com/-qy7zsdRA0gA/WGkwsSjfJAI/AAAAAAAACCk/ZsO6YCV2EHoDlfAtMmJVuAhuDUEFfaigQCEw/s1600/5.jpg

7. Odvrácená tvář lásky (Colleen Hoover)

   Kdybych měla jmenovat autorku, od které jsem loni přečetla nejvíc knih, byla by to nejspíš právě Colleen Hoover. Přečetla jsem od ní totiž hned tři romány (Ugly Love, Maybe Someday a Confess) a jednu novelu (Maybe Not). A Odvrácená tvář lásky (Ugly Love), kterou jsem četla dokonce dvakrát (v češtině i v angličtině), se mi líbila úplně nejvíc. I v letošním roce mám v plánu číst další knihy od CoHo, ještě mi zbývá třeba November 9 a také It Ends with Us, kterou jsem si pořídila krátce po jejím vydání v létě.
90 % – recenze

https://1.bp.blogspot.com/-ELfi6quXNaY/WGkxX0n9i9I/AAAAAAAACCw/npCK0g-sZnAXj0q0GxfELQBFMMAb1bljwCLcB/s1600/IMG_8068-1-2.jpg

8. Dospělost je mýtus (Sarah Andersen)

   A na závěr tu mám poslední přečtenou knihu za rok 2016 a zároveň vítězný komiks v loňském Goodreads Choice Awards. Dospělost je mýtus jsem si koupila koncem prosince, když se konala již tradiční povánoční sleva v Knihách Dobrovský, kam chodím každý rok. Loňský "ročník" jsem sice původně chtěla vynechat, ale pak jsem tam viděla tento komiks, prolistovala prvních pár stran a zjistila stejně jako mnozí z vás, že je to komiks celý o mně. Ne nadarmo jsem totiž toho plyšového SpongeBoba dostala od mé nejlepší kamarádky k Vánocům. A tím myslím k TĚMTO Vánocům...

9 komentářů :

 1. Hrozně závidím tu Sarah!!! :D Taky přemýšlím, že bych si ji koupila podpořila jí tak, protože na facebooku to je jedna z mých nejoblíbenějších stránek! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to sice komiks, který přečteš za chvilku, ale na druhou stranu stojí za to si to po nějaké době prolistovat i znova a navíc to není tak drahé, původně jsem ale také uvažovala, že si to jen půjčím v knihovně, když je to tak krátké a rychlé čtení. Nakonec jsem ale neodolala a nelituji toho. :)

   Vymazat
 2. Návrh pre mňa bol najväčším prekvapením. Samozrejme príjemným :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také mě to ohromně překvapilo a ráda si přečtu i pokračování, Omyl sice už nebyl tak dobrý, ale věřím, že další díly budou zase lepší. :) Elle Kennedy je pro mě rozhodně objev roku.

   Vymazat
 3. Znam jen Vidorad a ten byl opravdu povedeny :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Tak Vidořád mě začíná čím dál víc lákat a stejně tak i Sůl moře. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Sůl moře jsem dostala k Vánocům a teď se díky tobě na tu knížku těším ještě víc! :)
  Hm... Ten Vidořád bych si teda asi taky mohla přečíst. :D
  Návrh se mi také moc líbil. Byla to strašně milá a oddechová kniha. :)
  No a dneska jsem podlehla tlaku okolí a také si to Dospělost je mýtus objednala. :D A jestli z toho nebudu tak nadšená jako všichni ostatní, tak budu naštvaná! :D :)

  OdpovědětVymazat
 6. Sůl moře a Dospělost je mýtus jsem také četla a jsou to úžasné knihy! :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Návrh, Odvrácená tvář lásky! ♥ Sama jsem tyto dvě knihy četla minulý rok, a není žádným překvapením, že se i v mém případě dostaly do článku těch nejlepších knih za rok 2016. Co se týká zbytku, tak jsem pořádná ostuda, Kostičas jsem ještě nečetla a novinku od Ruty Sepetys také ne. Musím to tento rok napravit! :D

  OdpovědětVymazat